~Mindent a lovakról~

Ezt a honlapot azoknak hoztam létre, akik többet szeretnének megtudni a lovakról,illetve információt keresnek egy adott lovas témában.

Lóidomításról szóló témák A-Z-ig:

 A hátasló kiképzése; A ló vízhez szoktatása; Barátkozás;

Belovaglás; Csatlakozás; Csikókori futószárazás; 

Hogyan tanul a ló?; Idomítás terepen; Oldaljárás tanulása

 

A hátasló kiképzése

A kiképzés elsődleges célja az, hogy a ló kezelhető legyen a lovasa által, persze erőszakmentesen.

1; A csikót már néhány hónapos korában vezetgessük, szoktassuk a kötőfékhez, emelgessük a lábát, 1 éves kora előtt futószáraztathatjuk is. 

2; A lovat ne hajtsuk túl és minkét oldra futószárazzuk, ne csak az egyikre. Először úgy futószáraztatjuk a lovat, hogy valaki megy mellette.

3; A lóra körülbelül 2, de inkább 3 éves korában üljünk fel először, miután megszokta a felszerelést.

4; Ha már eltűri a lovast a hátán, akkor átmehetünk vele kisebb cavalettiken, ettől erősödni fog az izomzata.

5; Ha a csikót díjugratásra szánjuk, először futószáron, vagy szabadon ugorjon át akadályt.

Fontos: akármilyen jó mozdulatot hajt végre a ló, dicsérjük meg érte

Flóra istálloja~ 

A ló vízhez szoktatása

Vannak olyan lovak lovak, akik már egy kis tócsától is megijednek, míg mások rajonganak a vízért. Ha segíteni szeretnénk lovunknak, hogy ne féljen a víztől, ilyen lépésekben haladjunk:

- kezdjük el lespriccelni először csak a patáját

- ha ez jól ment, lassan mehet az egész teste

- ha a vizesároktól is fél a lovunk, akkor tegyünk egy kék ponyvát a földre, és azon vezessük át

- ha ettől nyugodt maradt, át is ugorhatjuk vele a ponyvát, és legközelebb már az árok is menni fog

- most jöhet a patak, kisebb tó: először próbáljuk meg lassan belevezetni és amikor belelépett a vízbe, dicsérjük meg, és léptessük ki

- azután léptessük vissza és egyre beljebb lépkedjünk vele, amíg teljesen hozzászokik

(ha valamelyik lépést nem akarja megtenni lovunk, menjünk vissza az előzőhöz, ami jól ment neki, és próbálkozzunk újból)

Horses Swim Lake - Free photo on Pixabay

A magyar lovak bizalmát is elnyerte Monty Roberts | Lovasok.hu

 

Barátkozás

A lovak ugyanannyira szeretik a halk, megnyugtató beszédet, mint a simogatást. Ne csináljunk a közelükben hirtelen mozdulatot, és ne kiabáljunk, mert attól megijednek. 

tanit-265x198.jpg

A bizalom megszerzése:      A ló bizalmát úgy nyerhetjük meg a legkönnyebben, hogy sok időt töltünk el vele, beszélünk hozzá és simogatjuk. Onnan tudod, hogy megbízik benned, ha megengedi, hogy a 2 szeme közti terület simogatását, mert ez a lovak vakfoltja.

Hogyan érd el, hogy a ló tiszteljen téged?                           Már a kezdeteknél tisztában kell lennünk azzal, hogy ki a vezér, és úgy is kell viselkednünk. Ha a ló olyan dolgot csinál, amit nem szeretnénk, ne hagyjuk rá, mert akkor később is meg fogja csinálni. Ezt ne erőszakkal próbáljuk megoldani, elég egy erősebb hangnem, vagy csak egy rántás a vezetőszáron. A tiszteletet úgy érhetjük el, hogy megcsinálunk lovunkkal egy csatlakozást (erről is írtam cikket). Már a szó is azt jelenti, hogy a ló csatlakozik hozzánk, és elfogad vezérnek. Csatlakozást maximum 3-4-szer csináljunk lovunkkal, de ha már az elsőnél tisztel minket, akkor elég egy csatlakozás is.

Belovaglás 

Sok ember azt gondolja, hogy a betörés és a belovaglás ugyanazt a dolgot jelenti, de ez egy óriási tévedés.

- a betörés során a ló retteg, és a betört ló annyit jelent, hogy elviseli a felszerelést és a lovast

- viszont a belovaglás során a ló örömmel végzi el a feladatokat

Mikor érdemes elkezdeni a belovaglást?                                  A csikók képzését általában 3-4 éves korban érdemes elkezdeni, előtte pedig földi munkával képezhetjük.    

unnamed_7.jpg

A belovaglásról:                 Ha túl korán kezdjük el terhelni a lovat, akkor súlyos károkat okozhatunk felépíté- sében. A másik szempont, hogy a csikó szellemileg is érett legyen, hogy tudjon figyelni a lovasra. A betaní- tás általában 3 hónapot vesz igénybe, de ez csikótól függően változhat.    

 

Csatlakozás

Ezt a módszert Monty Roberts, az amerikai lósuttogó fejlesztette ki, ami lehetővé teszi, hogy a lovakkal a saját nyelvükön kommunikáljunk. A csatlakozás során megértetjük a lóval, hogy ki a főnök, és a ló elfogad minket vezérnek. Ha sikeres volt a csatlakozás, akkor ezzel a módszerrel egy vadlóhoz is hozzá tudjuk szoktatni a felszerelést a lovassal együtt akár 1 óra alatt. Amilyen mozdulatokat a csatlakozás során használunk, a vadlovak is pont azokat használják a ménesben egymás között, ezért TERMÉSZETES ez a módszer. Ha úgy érzed, hogy a lovad nem bízik benned, vagy nem tisztel, csinálj vele egy csatlakozást és meglátod mennyivel másabb lesz a helyzet. Először is:

SEMMI FÁJDALOM

-nem ütjük, rángatjuk, rugdossuk, és lökdössük a lovat

-a kötőféket arra használjuk, hogy bátorítsuk a lovat, hogy mellettünk maradjon, ne kényszerítsük, mivel a ló menekülő állat

-a cél: hogy elfogadja a felszerelést, és a lovast a hátán, a feladatok megoldásában örömét lelje

CÉLOK SORRENDBEN (ha egy friss lóról beszélünk)

-1; csatlakozás 2; követés 3; sérülékeny területek 4; pataemelés 5; nyeregalátét 6; nyereg 7; kantár 8; lovas 9; jobbra fordulás 10; balra fordulás 11; előre léptetés 12; hátra léptetés

SZÜKSÉGES FELSZERELÉSEK

- 2db 9 m-es futószár

- nyereg, nyeregalátét

- kantár

- kötőfék

INDÍTÁS

A csatlakozást egy körkarámban érdemes elvégezni. Vigyük be a lovat futószáron a kör közepére, majd simogassuk meg a lovat a homlokán. Ezután vezessük a kör szélére és csatoljuk le a futószárat. Utána küldjük el magunktól, vagyis kezdjünk el távolodni a ló mögé,(rúgótávolságon kívül) hadonásszunk a kezünkkel, így a ló elindul majd a kör mentén. Ha elindult, mi elindulunk a kör közepéhez és a lóval együtt mi kiskörben, a ló pedig a nagykörön megy. Fontos hogy a ló szemébe nézzünk, és egy vonalban legyünk a farával, mert ha megelőzzük meg fog állni a ló, és a futószár abba a kezünkben legyen amelyik közelebb van a ló farához. Ha pedig nem indult el az elején egyre erősebb jeleket adunk pl. dobbantás vagy rádobjuk a futószár végét a farára, de amint ez megtörtént a kötelet visszatekerjük, nehogy belegabalyodjon a lovunk. Szóval mikor elindult, annyi dolgunk van, hogy szinkronban mozgunk a ló testével. Egy irányba 5-6 kört tegyünk meg, és változtassuk a jármódot is. Ezt úgy tudjuk elérni, hogyha azt akarjuk, hogy lovunk gyorsabb tempróra vátson, akkor meglengetjük a kötelet és felgyorsítjuk lépteinket. Ha erre nem reagál, jöhetnek a nyomatékosabb jelek, lásd a piros részt. A lassítást pedig úgy vihetjük véghez, hogy elkezdünk lassabban mozogni, és lassítjuk légzésünket, és a ló pillanatokon belül lassítani fog. Ha megtörtént egy irányba az 5-6 kör akkor úgy változtathatjuk az irányt, hogy lelassítjuk a lovat, hogy lépésben menjen, átvesszük másik kézbe a futószárat, és megelőzzük a lovat és kezünkkel elzárjuk az útját, és ugyanazt csináljuk, mint indításkor.

 

BEHÍVÁS

Mikor mindkét oldallal végeztünk látni fogjuk a lovon, hogy füleit leengedi, esetleg rágcsál. Ez azt jelenti, hogy elfogad minket vezérnek. Ilyenkor már nem nézünk a szemébe hanem máshova nézünk a lábára, vagy a földre. Lelassítjuk a lovat, hogy lépésben menjen, és megállunk pár másodpercre, aztán elkezdünk távolodni a lótól oldallépésben, véletlenül sem álljunk a lóval szemben, vagy éppen fordítsunk neki hátat. Ha a ló már 1 lépést is tesz felénk, akkor már jól sikerült a csatlakozás, de ha teljesen odajön hozzánk az már tökéletes. Amikor a 2 közül valamelyik megtörtént, megsimogatjuk a lovat a homlokán és elindulunk a ló előtt egy íven, és valószínűleg követni fog, ez jó jel. Ha nem akkor elküldhetjük magunktól, és csinálhatunk vele 2-3 kört, és utána már biztos, hogy fog követni. Elég pár lépést megtenni úgy, hogy a ló saját akaratából jön utánunk, nem pedig száron. Ezután rácsatoljuk a futószárat, és megállítjuk. Elkezdjük 2 kézzel simogatni lovunkat tetőtől talpig, közben pedig fogjuk a szárat. Fontos, hogy a ló ne sunyítson ránk, ne féljen az érintéstől. Ha ez megvan mindkét oldalon, akkor emeljük fel a patákat is, tartsuk meg pár másodpercre és engedjük le. 

BELOVAGLÁS

Ha sikeres volt a csatlakozás, most jöhet a többi rész is. Továbbra is fogjuk a lovat, és hozzuk be a karám közepére a felszerelést. Megszagoltatjuk a lóval, és elkezdjük a nyeregalátéttel simogatni, mint az előbb a kezünkkel. Aztán szépen lassan felcsúsztatjuk a hátára még mindig körkörös simogatással. Ha már fent van a hátán, elkezdünk vele sétálni a körkarám mentén és ha nem ideges, akkor megdicsérjük. Ha idegeskedni kezd, vegyük le a hátáról lépjünk vele pár lépést és próbáljuk meg újra. Ezután jöhet a nyereg, amit szintén lassan felcsúsztatunk a hátára, és aztán leengedjük a hevedert, és óvatosan belecsatoljuk a legelső lyukba. Ha a ló nem fogadja el, mindig abbahagyjuk ami miatt ideges, és csinálunk vele egy kiskört, vagy simogatjuk és újrapróbálkozunk. Utána ha elfogadja a nyerget, lassan húzunk még egy lyukat a hevederen, és megpróbáljuk rá feltenni a kantárt. (kettős kötőfék is tökéletes) És a futószárat átcsatoljuk középről az egyik oldalsó karikába, és a másik futószárat pedig elővesszük és becsatoljuk a másik oldalon levő lyukba. A kengyelek felhúzva maradnak, hogy ne ütögesse a ló oldalát. Aztán elküldjük a lovat, mint a csatlakozásnál, és a külső oldalon levő futószárnak lógnia kell a ló háta mögött. Szóval ha a ló mögött állnánk jobb kézben jobb, bal kézben ball szárral akkor a szárak nem kereszteznék egymást. 

kettos_futoszar4.png

Ha sikerült elküldeni, akkor 4-4 kört mehet mindkét irányba jármódváltásokkal, és irányváltással. Arra kell figyelnünk, hogy most a lassítást a szárak meghúzásával is elérhetjük, és irányváltásnal is finoman a szárakkal jelezzünk. Miután sikerült a lónak elfogadnia a nyerget, jöhet a lovas. A hevedert óvatosan még egy lyukkal feljebb tesszük, és a próbalovast, aki legyen könnyű és tapasztalt hasaltassuk rá a nyeregre. Aztán jöjjön vissza a földre, és megint föl és megint le. Ha a ló már megszokta a plusz súlyt, nagyon óvastosan csúsztassa át a lábát a nyergen, és üljön fel. Most a lovas dolga annyi, hogy kapaszkodjon a nyeregbe, és simogassa, dicsérje a lovat felülről. Hogyha a ló nyugtalan, akkor a lovas rögtön leszáll és újból próbálkozik. Viszont ha a ló elfogadja a lovast is, akkor a két futószárat feltekerve a kezébe adjuk és elkezdi finoman rávenni a lovat, hogy induljon el. Utána elfordíthatja, hátraléptetheti, gyorsíthatja, lassíthatja a lovat, de mindenből csak 1-et, és utána jár a dicséret neki. Miután mindezzel végeztünk, leszerszámozzuk a lovat és visszavisszük a helyére. 

ÖSSZEFOGLALÁS

Így néz ki egy sikeres csatlakozás+indítás, és lovunk erőszak nélkül vált engedelmessé. Ez lótól függő, de akár 1 órán belül sikerülhet ez a procedúra, míg mások ezt több hónapnyi futószározással érik el. Itt van pár videó segítségül, amiben személyesen Monty Roberts mutatja be ezt a módszert.


 

 Csikókori futószárazás


A csikónevelés olyasmi, mint a gyereknevelés. Ha az elején elrontod, elég nehéz lesz kijavítani.

1; A csikó agya:

- a futószárat a csikó nem ismeri, zért pörög és rángatja azt először
- mivel mi ismerjük ők viszont nem, barátságosan kell megismertetnünk, hogy örömmel dolgozzon vele

2; Elvárások:

- ne futószárazzunk egyszerre sokat, inkább többször, de kevesebb ideig

- minden jármódhoz használjunk vezényszavakat

3; Fő a nyugalom:

- fő, hogy a ló ne érezzen félelmet, tehát nekünk is nyugodtnak kell lennünk

- ha látjuk, hogy ideges hívjuk be magunkhoz és nyugtassuk meg

4; Jó lezárás:

- csak akkor engedd szabadon, hogyha az utolsó feladatot jól hajtja végre

- ha megbokrosodik, akkor csinálj vele 1-2 szép kört, és csak utána jutalmazd, engedd el

5; Túlzások:

- ne essünk túlzásokba, ne várjuk el lovunktól, hogy majd egy hét alatt minden jármódot elsajátít

- a munka célja a fokozatosság, egyetértés

 

 

 unnamed.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 14
Heti: 29
Havi: 150
Össz.: 8 453

Látogatottság növelés
Oldal: Lóidomítás
~Mindent a lovakról~ - © 2008 - 2024 - lovakrollovasoknak.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »