~Mindent a lovakról~

Ezt a honlapot azoknak hoztam létre, akik többet szeretnének megtudni a lovakról,illetve információt keresnek egy adott lovas témában.

Lovaglásról szóló témák A-Z-ig:

 A helyes ülés, és szártartás; Akadálytípusok;

 Akadályon való edzés fiatal lóval; A jó ugróló kiválasztása

 Fáslizás; Hevederiszony; Lóról esés; Lovarda KRESZ;

 Lovardai gyakorlatok; Lovas-érzés; Lovasterápia;

 Milyen hobbylovat válasszunk?; Téli lovaglás; 

 Tereplovaglás; Szőrén lovaglás;

 20 dolog, amit minden lónak tudnia kell

 

        A helyes ülés, és szártartás

A helyes ülés:                 

Díjugratás :: Łovak és Łovasok

A hátad és a derekad egyenes legyen, ne görnyedj a nyereg- ben. Kicsit dőlj hátra, és a test- súlyod is a nyereg hátsó felén legyen. A súlyoddal is tudod i-  rányítani a lovat, ha lassítani szeretnél dőlj még hátrabb, ha gyorsítani,akkor dőlj egy kicsit előre.A sarkadat ne húzd fel, és a lábfejedet úgy fordítsd, hogy a lábbujjaid előre nézzenek. A térdedet szorítsd a nyereghez, a fejeddel pedig előre nézz.

A helyes szártartás:  

Lovak - A helyes ülés és szártartás

Úgy vedd a szárat a kezedbe, hogy az a kisujjad, és a gyűrűs- ujjad között fusson ki, majd a hüvelykujjaddal fogj rá, hogy ne csúsz- szon ki a kezedből. Az ökleidet felfelé tartsd, és a próbáld meg úgy tartani a karod és a csuklód, hogy a zabla és a könyököd között egyenes vonalat lehessen lát.            

 

Akadálytípusok  

nice cavaletti! | Horse jumping, Mini horse barn, Cross country jumps Riderline | X rudak és 130 centiméter feletti ugrások a melegítőpályán puissance-1-2.jpg

      Cavaletti             X alakú akadály           Téglafal 

Akadálypark eladó! - Lovas Piactér  Stunning shot of #showjumping this oxer ✨ by @emilydiane4679 ... Triple Bar Show Jump Spread Wings Jacobs ladder

  Meredek akadály              Oxer                  Triple bar

 vizesarok.jpg  unnamed_6.jpg  palank.jpg 

       Vizesárok             Kettes ugrás              Palánk

 

 Akadályon való ezdés fiatal lóval

 Lovassal együtt akkor kezdhetjük el az ugrást lovunkkal, ha a szabadonugró gyakorlatokat már jól elsajátította. Természetesen azt ne várjuk el, hogy lovassal is tökélete- sen fog ugrani először, de ez majd alakul. Tapasztalat, hogy a szabadon 140-150cm-t ugró ló az első lovas alatti edzésen nagyon ügyetlen, mert meg kell tanulnia az egyensúlyozást lovassal együtt. 

ponyoftheamericas01_1.jpgKezdjük alacsony ugrással, lehetőleg ügetésből. Építsünk egy kis x-et, mert akkor a ló megtanulja, hogy középen ugorja át az akadályt. Ha már jól megy neki az, hogy 1 akadályt ugorjon, akkor jöhet a gimnasztikázás. Ez azt jelenti, hogy 4-10 akadályt helyezünk el egymás mögé, amik 50-100 cm-esek. A gimnasztika fejleszti a ló izomzatát, és ügyesedik a lovunk is. Ezután már dolgozhatunk a sebességen, és trénigről trénigre fejlődhet lovunk.

 img_2443xxx.jpg gridside.jpg

 

A jó ugróló kiválasztása

Álom vs valóság

Mint ahogy ez minden lóvásárlásra igaz, az ugróló kiválasztásakor is tisztában kell lennünk:

- a saját igényeinkkel,

- a lovaglótudásunkkal,

- és az anyagi lehetőségekkel. 

Illik a ló a lovashoz?

Kezdőként mindenképpen egy tapasztalt ló után kell néznünk. Legyen nyugodt, jó temperamentummal rendelkezzen. Ha viszont már jártasak vagyunk az ugratásban bevállalhatjuk, a kezdő, kicsit ügyetlenebb lovakat is.

A származás

Ha lehetséges, olyan lovat válasszunk, akinek a felmenői is sikeresek voltak, mert akkor nagy a eséllyel a lovunk is az lesz. Bár a kiváló származás sem garantál 100% sikert.

A ló helyes megítélése

Van pár tulajdonság, aminek egy ugrólóban meg kell lennie. Például nézzük meg a ló hátsó lábait: izmosnak és hosszúnak kell lenniük. Aztán fontos a széles, izmos hát. Nem utolsó sorban legyen a válla hosszú és széles.

Korrekt járás

Legyen a ló lépése ütemes, lendületes és szapora. Legyen benne küzdőszellem.

Vizsgálat

Ha megtaláltuk a számunkra megfelelő lovat, akkor mindenképpen vizsgáltassuk meg egy szakemberrel, nehogy vásárlás után derüljön ki egy relytett betegség.

Ugráskészség

Legjobb, ha megnézed a lovat ugrás közbe, vagy te próbálod ki. Látnunk kell a lóban azt, hogy elrugaszkodik és magabiztosan ér földet. Emellett a legfontosabb, hogy a ló lelkesedjen az ugrásért, ne keljen sokat noszogatni.

 

Fáslizás

Máig vitatott kérdés a fáslizás. Nehéz eldönteni, hogy ezzel ártunk vagy használunk a lónak. Sokan úgy vélik, hogyha fáslizzuk a ló lábát, akkor kevésbé lesz sánta. Az edzések során általában a lovasok boka-és ínvédőt használnak, de vannak akik itt is fáslizzák lovukat. Kutatók kimutatták, hogy a fásli lassítja a vérkeringést a ló lábában, így károsítja az inakat. Egy kísérlet során 7 hónapig folyamatosan fásliztak lovakat, és a végén a lovaknak már álló helyzetben fájt a lábuk. Ráadásul a fásli nem engedi ki a hőt, így baktériumok is letelepedhetnek ott. Az én vélemyényem szerint mellőzük a fáslit, inkább használjuk az imént felhozott lábvédőket, de azokat is csak akkor, ha tényleg szükség van rá.

 

Hevederiszony

Hogyan alakulhat ki?le--adjusting-the-girth-and-saddle--1073833788-5c2406ef46e0fb0001369c64.jpg

A hevederiszony mindig egy rossz élményből származik. Például nyergelésnél valaki túl durván húzza meg a hevedert, és ez fájt a lónak. 1-2 ilyen alkalom után próbál odakapni hevederhúzás közben. 

Hogyan kezdjük el alapból?

Úgy kezdjük a nyergelést fiatal lóval, hogy mindig csak 1 lyukat húzunk a hevederen, és minden húzás után megdicsérjük. Nagyon figyeljünk, hogy a ló bőre ne gyűrődjön a heveder alá, mert akkor elég csúnyán feltörheti a lo bőrét.

Hogyan segítsünk az iszonyon?

Ez egy nagyon hosszú, türelmet igénylő folyamat . Először lovagoljunk egy darabig nyereg nélkül, hogy a ló ne kösse össze a hevedert a lovaglással. Aztán egy hevederhez hasonló szalagot tegyünk a lóra, csakhogy lógjon rajta, és legeltessük benne, vagy játszunk. Ha megvan vele, tegyük egy kicsit szorosabbra, és dicsérjük meg. Mindennap tegyük meg vele ezt a procedúrát és a végén már semmi jelét nem fogja a hevederiszonynak mutatni.

Lóról esés

A lóról esés egy olyan dolog, ami előbb vagy utóbb minden lovassal megtörténik egyszer. Sosem lehetünk elég felkészültek ahhoz, hogy mikor dob le egy ló, ezért hogy elkerüljük a legrosszabbakat, itt van pár jótanács. 

- ha nem érezzük magunkat biztonságban, inkább álljunk félre pl.ha elveszítjük a kengyelt, vagy az egyensúlyunkat

-van olyan esés is, amikor a ló véletlenül megbotlik, és lecsusszanunk, ilyenkor ha nincs komolyabb sérülés, üljünk vissza a lóra mielőtt elkezdenénk elveszíteni a bizalmunkat

-ha a ló ledob a hátáról fontos, hogy a lovat minél előbb megfogja valaki, nehogy ránktaposson, vagy elfusson

-ha viszont esés közben sikerül megtartanunk a szárakat, akkor a ló jó esetben csak áll és várja, hogy visszaüljünk rá

-ha nagyobb ívben esünk le a lóról, próbáljuk a lábunkkal, kezünkkel felfogni az esést

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 15
Tegnapi: 4
Heti: 19
Havi: 125
Össz.: 8 587

Látogatottság növelés
Oldal: Lovaglás
~Mindent a lovakról~ - © 2008 - 2024 - lovakrollovasoknak.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »